Featured

2018 AHA First Round is in St. Paul!

Call to all judges and stewards.

The dates and times for the American Homebrewers Association (AHA) National Homebrew Competition for the Saint Paul first round site have been set.

Location is Summit Brewing:

910 Montreal Cir., St. Paul, MN 55102
(https://tinyurl.com/SummitBrewingCompany)

Dates and Times:

Friday 4/13/19: 1, 3 & 6:30 PM
Dinner for volunteers doing the 3 & 6:30 sessions

Saturday 4/14/18: 9 am, 1 & 3 PM
Lunch for volunteers doing the 9 & 1 sessions.

To sign up, go to:

https://www.homebrewersassociation.org/national-homebrew-competition/entrant-volunteer-information/
(link opens in a new page)

Featured

March Meeting 3/6/18

Tuesday, March 6th, 7 p.m.

At Northern Brewer on Grand Avenue in St. Paul (Map: https://tinyurl.com/NBStPaul).

Northern Brewer kindly keeps the door open for us to hold meetings in their Grand Avenue store (thankyouverymuch!) and is be happy to honor your SPHBC discount on supplies while there (and, again, the next day, when you are back to pick up the Starsan or bottle caps or whatever you forgot to buy during the meeting).  Again, thank you Northern Brewer!

Not a member?  Join us for the meeting.

As always, if you bring a homebrew or mead or cider (or whatever), bring along your recipe and brewing notes if you are looking to get some feedback from members.  Also, remember that the next “Brew the Style” challenge is Kölsch (BJCP 5B) for the May meeting … if you have something good, get brewing.

Results Are In … Midwinter ’18

2018 Midwinter Homebrew Competition

February 16th & 17th
Milwaukee, Wisconsin

Aric Dahl, Third Place, Category 1D – American Wheat Beer
Paul Fowler, Second Place, Category 4A – Munich Helles
Dave Bance, Second Place Category 9A -Dark/Strong European
Joe Gerteis, Third Place, Category 11A – Ordinary Bitter
James Cotner, Second Place, Category 20C – Imperial Stout
Dave Bance, Third Place, Category 21B2 – Black IPA
Jeremy Olsen, First Place, Category M2E – Melomel
Paul Fowler, Third Place, Category M2E – Melomel
Adrian Eastwick, First Place, Category 19B  – California Common

All Results:

Results Are In … Brew Ha Ha ’18

2018 Great Northern Brew Ha Ha

February 9th & 10th
Duluth, Minnesota

Paul Fowler, Third Place, Category 3 – Pale, Amber and Dark European Lagers
Dave Bance, Second Place, Category 5 – Amber European Bitter and British Bitter
Ron Fitch, Third Place, Category 9 – Pale American Ale
Ron Fitch, Second Place, Category 12 – American Porter and Stout
Tyler Miller, Second Place, Category 17 – Spice Beer
Aric Daul, Second Place, Category 22 – Standard Cider and Perry

All Results:
http://greatnorthernbrewhaha.brewcomp.com/

Results Are In … Mashout ’18

2018 Minnesota Mashout Results

January 26th & 27th
Summit Brewing Company, St. Paul, Minnesota

Beers:

Sean Sonnabend, First Place, Category 7 – Proper Bittas
Tyler Miller,  Third Place, Category 8 – Small Brown Jobbers
James Henjum, First Place, Category 9 – Scottish and Irish Ales
David Merz, First Place, Category 10 – Buncha Stouts
Aric Daul, Third Place, Category 16 – US Amberrrrrrrrrr
Sean Sonnabend, First Place, Category 19 – IPA IPA IPA IPA IPA IPA
William Richartz, First Place, Category 23 – All Wheats Small And Smaller
William Richartz, Second Place, Category 23 – All Wheats Small And Smaller
William Richartz, Third Place, Category 24 – Weird America
Steve Piatz, First Place, Category 26 – Euro Wild N Crazy Guys
William Richartz,   Second Place, Category 26 – Euro Wild N Crazy Guys
Mike Spores,  Second Place, Category 28 – Fruits N Fruitsen Frootzn
William Richartz, Third Place, Category 33 – Alternative Worse Ideas
Ron Fitch,  Second Place, Category 34 – US Stout And Not Brown IPAs
David Merz, Third Place, Category 38 – Saison That Are Probably Too Sweet

Meads:
Steve Fletty, Second Place, Category 41 – Trads Baby
Amanda Neisch,  Second Place, Category 42 – Apples & Grapes Oh Myyyyy
Steve Fletty, Third Place, Category 42 – Apples & Grapes Oh Myyyyy
Christopher Skottegard , First Place, Category 43 – Berries Not Barry’s
Christopher Skottegard,  Second Place, Category 43 – Berries Not Barry’s
Paul Fowler, First Place, Category 44 – Stoned Fruit,
Jeremy Olsen,  Second Place, Category 44 – Stoned Fruit,
Steve Fletty,  Second Place, Caterogy 45 – Take This Mead And SHV It
Christopher Skottegard, First Place, Category 46 – Bad And Worse Ideas
Jeremy Olsen, Second Place, Category 46 – Bad And Worse Ideas
Ciders:
Ross Winberg, Second Place, Category 47 – New World
Jeremy Olsen, Third Place, Category 48 – Cooler Ciders
Amanda Neisch,  Second Place, Category 49 – Ciders With Stuff Chucked In
All Results:

June 2017 Club Meeting: 7:00-9:00 June 6 @ Bang Brewing

We are allowed to bring beer to share, but please make sure you thank Jay accordingly by buying beer from the bar and tip him well. We are very fortunate to be able to hold our meeting at his brewery.

Please bring a couple bottles ​(a label with your name and beverage will be helpful!) ​​of anything that you have signed up to be served at Club Night and Social Club for Home Brew Con. We will be collecting the bottles at the meeting, and a group of us will be tasting everything at a ​later​ date, before the conference. If you are unable to attend please let me know so that we can collect your bottles ahead of time.

Ross and Guillermo will have samples of their parti-gyle, and William has put together a blind tasting of 4 beers to compare yeasts. Both will be fairly informal, but should be interesting and informative.

May 2017 Club Meeting: 7:00-9:00 May 2 @ Northern Brewer St. Paul

Wheat, wheat, and more wheat!

The third in our series of style-themed meetings, we’ll be talking (and tasting) wheat beers this month.

Bring your American Wheat (Cat 1D) and German Wheat beers (Cat 10) to share.  Also, don’t forget to bring your recipe if you’d like to get the most feedback.